Grading

Co je to grading, nebo česky "Hodnocení"?

Jedná se o profesionální ohodnocení stavu (kvality) Pokémon karty soukromou společností za úplatu. Díky vysoké poptávce po sběratelských kartách je momentálně na trhu nepřeberné množství společností, které se gradingem zabývají. Ne všechny ale zvyšují dané kartě hodnotu. Velké množství společností vzniklo na základě zvýšené poptávky a nemají tak potřebné jméno a renomé. Jsou zde ale i zavedené a prověřené společnosti.

Jedna však převyšuje všechny ostatní. Společnost, která se jmenuje PSA (Professional Sport Authenticator) jednoznačně kraluje tomuto oboru a je zřejmé, proč tomu tak je. PSA má dlouholetou tradici, přeci jen byla mezi prvními, kdo s hodnocením karet začal (od roku 1991) a jejich konzistentní hodnocení a kvalitu ocení nejeden sběratel.. U PSA je prostě jistota, že vaše karty zůstanou na trhu relevantní ať se děje co se děje!

V tu dobu vznikají i další společnosti, některé jen rozšiřují své služby z prověřeného autentikátora komixů právě na Pokémony, jiné se zase rozhodli dělat PSA konkurenci. Můžeme se tedy zmínit o dvou "druhořadých", ovšem také velmi uznávaných společností, které tvoří na americkém trhu pomyslnou svatou trojici. Tyto společnosti jsou BGS (Beckett Grading Services), která se proslavila hlavně svým půleným hodnocením (9,5/10 atd.) a tzv. Black Labelem, který označuje naprosto perfektní kartu (hodnocení 10 ve všech subgradech - viz níže). Druhá ze společností je CGC (Certified Guaranty Company). Ti jsou zase ostřílení gradeři komixů, kteří se někdy kolem roku 2010 dostali i do Pokémon komunity.

Evropský trh se snaží držet krok, američtí giganti však bohužel evropské společnosti válcují (co se relevance jejich karet na trhu týče). Momentálně jsou na evropském trhu dvě společnosti, které se snaží držet krok. Jsou jimi Francouzský PCA grading a vycházející hvězda Cardmarket Grading - ti jsou na trhu velice krátkou dobu, ale vzhledem k tomu, že vznikli na velice populární platformě a největší evropské síti prodejců Cardmarket.com, mají velice dobře našlápnuto být evropskou jedničkou, případně sesadit nejslabšího ze svaté americké trojice.

 

Jak se tedy Pokémon karty hodnotí?

Předem je třeba říct, že stav karty tvoří přibližně 80% její hodnoty a každá společnost hodnotí své karty trochu jinak než ostatní. Hraje zde roli velké množství faktorů. Někde používají kvalitnější přístroje, někde dají spíše na vycvičené oko svých zaměstnanců, jinde zase přidělují i poloviční stupně hodnocení (9,5/10 atd.)... To vše ovlivní výslednou cenu již hotové ohodnocené karty.

Pro zjednodušení dalších informací se proto těmto odchylkám vyhneme a omezíme se pouze na PSA.

Celé to začíná tím, že vezmete svou kartu a pečlivě si jí prohlédnete. Hledáte jakoukoliv odchylku od standartu. Všechny společnosti zkoumají 4 základní parametry (tzv. subgrades). Těmi jsou Centering (jak je karta vycentrovaná - jsou okraje všude stejně široké?), Corners (rohy), Edges (okraje - většinou zkoumají, zda je karta odřená) a Surface (zkoumají povrch karty). Z každé kategorie dostane vaše karta známku 1-10, která se pak zprůměruje aby vytvořila jednotnou známku pro celou kartu. 

 

Jak funguje PSA známkovaní?

Grading Scale :

PSA 10 – GEM MINT

PSA 9 – MINT

PSA 8 – NEAR MINT-MINT

PSA 7 – NEAR MINT

PSA 6 – EXCELLENT MINT

PSA 5 – EXCELLENT

PSA 4 – VERY GOOD – EXCELLENT

PSA 3 – VERY GOOD

PSA 2 – GOOD

PSA 1.5 - FAIR

PSA 1 - POOR

  

Jak zaslat karty do PSA?

Každý si může karty poslat na grading sám, není to však uplně snadná záležitost (co se amerických společností týká) - informace konkrétní společnosti naleznete na jejich webovkách.

Obecně řečeno vyberete karty, dostatečně je ochráníte (například PSA vyžaduje karty v Cardsaverech) a zabalíte na cestu. Zvolit můžete jak Českou poštu, tak jakoukoliv jinou kurýrní společnost. Přiložíte potřebnou dokumentaci, kterou naleznete opět na webovkách té dané společnosti. Poté co karty dorazí do skladu společnosti a zaměstnanci je zaevidují začíná celý proces (POZOR! u velkých a prestižních společností je tzv. doba obratu více než ROK).

V PSA probíhá platba za služby po ohodnocení karet. Záleží jakou variantu gradingu zvolíte - tedy čím dříve to chcete mít, tím víc zaplatíte.. Nejlevnější varianta v PSA byla do nedávna 9$ za kartu, bohužel s příchodem pandemie a zvýšeného zájmu o naše milované Pokémony jsme je tak zahltili, že byli nuceni uzavřít nové objednávky a věnovat se kartám, které již mají na skladě. Je tomu už skoro dva roky a opětovné otevření se nekoná. Momentálně přijímají jen expresní grading a to za 150$ za kartu. Nedávno otevřeli tzv. Regular grading, kde však místo původních 50$ za kartu zaplatíte 100$. Dá se tedy očekávat, že k hodnocení za 9$ už se nejspíše nedostaneme. Proto je velice důležité si rozmyslet, jaké karty gradovat (zda to má vůbec smysl) a jestli není lepší si kartu koupit už ohodnocenou. 

 

Které karty doporučujeme poslat na grading?

V tomto ohledu samozřejmě žádné omezení neexistuje. V současnosti se ale nejvíce posílají karty, které i bez hodnoceni mají vysokou hodnotu.  Mezi takové karty se řadí například vintage karty s Pokémony jako jsou Charizard, nebo třeba Lugia, které jsou jak investičně, tak i cenově zajímavé. Nebo si prostě chcete nechat ohodnotit kartičku, která je Vám blízká, a to pak i rok čekání a 100$ nemá cenu řešit, protože jak se říká: "lásce neporučíš" :)))

 

Jak najít cenu PSA karty?

K vyhledávaní cen lze použít hned více variant. Nejvíce používaná je webová stránka Ebay. Berte na zřetel, že se jedná o takové celosvětové Aukro, lidé tedy prodávají lidem. Co je tedy potřeba zkontrolovat jsou reference daného prodejce a také odkud je (hodně US prodejců do Evropy nechce karty posílat) a kolik stojí poštovné. V případě balíčků ze zemí EU jsou pravidla mírnější. Nicméně za zásilky, které jsou odesílány ze zemí mimo EU, si naopak připlatíte. Musíte tedy vždy počítat s cenou dopravy, clem (3% z celkové částky) a DPH (21% z celkové částky), nemluvě o možných komplikacích ze strany dopravní společnosti, či celního úřadu. Abyste nic takového nemuseli absolvovat, jsme tu my! Karty už jsme pro Vás sehnali, ohodnotili a dovezli bezpečně zpět do Česka.

 

Závěrem

Snad se nám povedlo nějak sepsat vše, co je pro grading důležité. Je to někdy poměrně věda, zvlášť při odhadování syrových (raw) karet. U amerických společností si vyměníte x emailů s celníky a dopravní společností, ale určitě se Vám nakonec dostane do rukou to, po čem toužíte. Pokud toto nechcete absolvovat, není nic jednoduššího než se kouknout na naše stránky - hodnocených karet máme dostatek :) V případě dotazů stačí napsat! V záložce "kontakt" je k tomu vytvořený formulář.

 fe753caf-2717-42ca-8154-40a6437474c9-removebg-preview

 

Zpět do obchodu